piątek, 13 kwietnia 2012

Czakramy w Ciele

Postprzez Blad » 29 sty 2012, o 20:46
Niezwykłe miejsca w ciele człowieka, które, według m.in. hinduizmu oraz buddyzmu, a także ludzi zajmujących się magią, są przepełnione energią. Nie tylko magazynują, ale i odbierają oraz promieniują życiową siłą.

Siedem czakramów głównych
Chociaż w ciele ludzkim ma się znajdować kilkadziesiąt tysięcy czakramów, tych najważniejszych jest siedem. Rozmieszczone po obu stronach kręgosłupa są swoistymi bramami energii. Przetwarzają całą energię, która znajduje się w ciele człowieka, przyjmują ją i rozprowadzają na cały organizm. To od nich zależy przemieszczanie się tej niezwykłej siły. Mogą kumulować energię bądź pobierać ją z zewnątrz i regulują jej przepływy tak, by nie dochodziło do niedoborów lub nadmiaru. Decydują o tym, jak człowiek może wykorzystać swoją energię.

Funkcje czakramów
Każdy z siedmiu czakramów ma inną funkcję, jest przypisany innemu organowi oraz emocjom, a także kolorom. Są różnej wielkości i różnie się zachowują. Każda z nich wiruje w różne strony, inaczej dzieje się to u mężczyzn, inaczej u kobiet. Chociaż to niewielkie „obiekty” siła ich zasięgu może przekraczać ciało człowieka i wynosić nawet kilka metrów. Gdy któryś z czakramów zaczyna działać nieprawidłowo, organizm choruje. Człowiek, którego czakramy przestały zdrowo funkcjonować może również mieć problemy psychiczne, być osłabiony i pozbawiony sił witalnych.

Czakram podstawy, czakram podbrzusza
Pierwszy czakram odpowiada za ogólną odporność, moc oraz odwagę. Znajduje się w okolicach narządów płciowych, jego kolorem jest czerwień. Nieprawidłowe działanie tego cza kramu może powodować m.in. problemy z ciśnieniem krwi, otyłość lub zaburzenia w odżywianiu, a także lenistwo, ospałość, brak energii, jak również przemoc i agresję. By naprawić działanie tego cza kramu należy jak najwięcej przebywać w naturalnym środowisku, uprawiać sport, a także jogę. Drugim czakramem jest czakram podbrzusza, kolorem wiodącym jest pomarańczowy. Odpowiada on za sferę seksualną, zmysł smaku, inteligencję emocjonalną, a także umiejętność czerpania radości z życia. Zaburzenie funkcjonowania cza kramu podbrzusza może objawiać się chorobami narządów płciowych, a także problemami skórnymi, jak również nadmierną nieśmiałością, brakiem radości, nadmiernym krytykanctwem i hipokryzją. Poprawić tę sytuację może m.in. taniec oraz pływanie, a także medytacja na świetle księżyca.

Splot słoneczny i serce
Trzeci czakram, koloru żółtego, to czakram splotu słonecznego i tam też się znajduje. Odpowiada za m.in. optymizm, pracowitość, dostatek i akceptację, a także za zmysł wzroku. Może powodować problemy z układem przewodu pokarmowego oraz cukrzycę. Złe funkcjonowanie cza kramu splotu słonecznego objawia się także w sferze psychicznej; brakiem chęci do pracy, tyranią, niską samooceną oraz izolacją. Na te problemy pomoże otaczanie się kolorem żółtym, przebywanie na słońcu, relaksacje oraz zapachy m.in. lawendy i rozmarynu.. Kolejny czakram znajduje się w okolicach serca, jego barwą jest zieleń. Odpowiada za miłość, harmonię, wrażliwość i umiejętność pomagania oraz zmysł dotyku. Złe funkcjonowanie tego czakramu może powodować takie problemy jak alergie, bóle pleców, choroby serca, a także nowotwory, jak również brak wiary w siebie, poczucie bezsensu, kłótliwość i chłód emocjonalny. Aby sobie z tym poradzić warto polubić pochmurne dni i kontemplować ich piękno, otaczać się kolorem zielonym, wizualizować przepływ energii.

Gardło, trzecie oko i korona
Piąty czakram znajduje się w okolicach gardła i odpowiada mu kolor niebieski. Odpowiada za m.in. zdolności muzyczne, a także karierę, przebojowość, inteligencję. Zaburzenia w jego funkcjonowaniu powodują przede wszystkim choroby gardła i zębów, a także uszu. Problemy z tym czakramem mogą powodować także nerwowość, natręctwa, złośliwość, a nawet alkoholizm. Na te kłopoty pomoże muzyka, a także kolor niebieski, jak również kontemplacja tafli jeziora oraz zapachy eukaliptusa i szałwii. Tzw. czakram trzeciego oka znajduje się w okolicy brwi, odpowiada mu barwa szafirowa. Odpowiada za mądrość, równowagę, twórczość oraz wyobraźnię i jasnowidzenie. Problemy wynikające z zahamowania przepływu energii w tym czakramie mogą powodować m.in. różnego rodzaju słabości, brak zainteresowania światem, pustkę wewnętrzną, materializm, zbytnią koncentrację na sobie. Aby sobie z nimi poradzić warto spoglądać na gwiaździste niebo i stosować afirmacje. Ostatni czakram, korony, znajduje się na szczycie głowy. Jego kolorem jest fiolet i odpowiada za spokój duchowy, świadomość oraz oświecenie. Problemy z zahamowaniem energii w tym czakramie mogą być przyczyną takich trudności życiowych jak nieufność, paniczny strach przed życiem, zaburzenia pamięci i świadomości, depresje. Aby sobie pomóc warto spoglądać w gwiaździste niebo, wizualizować lot pomiędzy gwiazdami.

Czakramy to magiczne miejsca energetyczne, które mamy, według wielu religii, posiadać we własnym ciele. Trzeba tylko umieć je aktywować i uwierzyć w ich niezwykłą moc. Polecane są m.in. medytacje, które każą skupiać się na każdym z czakramów i w myślach wypełnianie każdego z nich dobrą energią oraz pozbywanie się złej.

Autorem tekstu jest Aleksandra Zumkowska-Pawlowicz

Obrazek

Obrazek
Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się proste http://www.przyszloscwprzeszlosci.info
Avatar użytkownika
Blad
 
Posty: 482
Dołączył(a): 12 sty 2011, o 20:33
Lokalizacja: UK


Re: Czakramy w Ciele

Postprzez janusz » 2 kwi 2012, o 22:00
Edgar Cayce dał szereg readingów odnośnie ''Objawienia'', w których symbolikę Apokalipsy powiązał z budową człowieka. Takie analogie sugerują przeobrażenie religii, które poprowadzi do Milenium.
To nowe rozumienie wiąże się z siedmioma gruczołami hormonalnymi w ciele człowieka, których symbolikę odnajdujemy w Apokalipsie.

Rozdział l: Siedem złotych świeczników, siedem kościołów, siedem aniołów.
Rozdział 4: Siedem lamp, siedem pieczęci.
Rozdział 8: Siedem aniołów.
Rozdział 13: Siedem głów.
Rozdział 15: Siedem plag.
Rozdział 17: Siedem głów, siedem plag.

Można przypuszczać, że przez powtarzające się siódemki próbowano nam coś przekazać w Apokalipsie św. Jana. Cayce mówi w swym readingu, że te siódemki symbolicznie przedstawiają siedem hormonalnych centrów ludzkiego ciała.
Centra te we wschodnich religiach są znane jako miejsca powiązane z czakrami. Są nimi: przysadka mózgowa, szyszynka, gruczoł tarczowy, grasica, nadnercze, lyden i gruczoły płciowe. W czasie medytacji energia, zwana kundalini, wznosi się z lyden i gruczołów płciowych poprzez centra nerwowe wzdłuż kręgo-słupa do mózgu, aż do szyszynki i przysadki mózgowej. Ten przepływ energii w górę umożliwia ludziom nawiązanie kontaktu ze swoim duchowym wnętrzem. Cayce porównuje tych siedem gruczołów do siedmiu kościołów z Apokalipsy wraz z kolorami, które tym gruczołom towarzyszą:

1. Przysadka mózgowa — fiolet — Laodycea — najwyższe centrum.
2. Szyszynka — indygo — Filadelfia — trzecie oko.
3. Gruczoł tarczowy — niebieskoszary — Sardes — wola.
4. Grasica — zielony — Tiatyra — wyniosłość.
5. Nadnercze — żółty — Pergamon — samozachowawczość.
6. Lyden — pomarańczowy -- Smyrna — zachowawczość.
7. Gruczoły płciowe — czerwony — Efez — zachowanie gatunku.

Siedem gruczołów harmonizuje z tzw. prawem oktawy. W muzyce, przed przejściem do następnej oktawy, odliczamy siedem nut: do, re, mi, fa, so, la, si, do. Podobne prawo obowiązuje w systemie hormonalnym. Musi się przejść przez ich cały zespół, żeby móc opuścić, jak my to nazywamy, świat fizyczny.
To prawo oktawy można zauważyć w naturze w tzw. kodzie genetycznym, który przenosi cechy dziedziczne i zawiera 64 (8x8) cząstki informacji.
Jezus powiedział: „Zniszczcie tę świątynię, a Ja odbuduję ją w ciągu trzech dni". Nie jest to jedyny przykład w Biblii symbolicznego określenia ciała człowieka. W Apokalipsie Bestia wynurzająca się z wody symbolizuje zwierzęcy wpływ na cztery niższe centra: grasicę, nadnercze, lyden i gruczoły płciowe. Podobnie szklane morze w Apokalipsie (4,6) przedstawia uciszenie emocji Jana w czasie jego wizji. Wtajemniczeni wiedzą, że przez wyciszenie emocji możemy w czasie medytacji nawiązać kontakt z naszym Ojcem. Symbolicznie określono to jako szklane morze przed tronem (symbol odnoszący się do mózgu). Dla dopełnienia tych symboli spójrzmy jeszcze na rozdział 5, gdzie 24 starców prezentuje 24 mózgowe nerwy pięciu naszych zmysłów. Pomiędzy tymi siedmioma gruczołami hormonalnymi i wszystkimi innymi centrami ciała przebiega system nerwowy, który w Księdze Koheleta określony jest jako „srebrny sznur".

(Księga Koheleta 12,5-7)
5. odczuwać się nawet będzie lęk przed wyżyną
i strach na drodze;
i drzewo migdałowe zakwitnie,
i ociężałą stanie się szarańcza,
i pękać będą kapary;
bo zdążać będzie człowiek do swego wiecznego domu,
i kręcić się już będą po ulicy płaczki;
6. zanim się przerwie srebrny sznur
i stłucze się czara złota
i dzban się rozbije u źródła,
i w studnię kołowrót złamany wpadnie;
7. i wróci się proch do ziemi, tak jak nią był,
a duch powróci do Boga, który go dał.

Powyższe wersety mówią o śmierci ciała po ustaniu działania systemu nerwowego. Wyładowaniom elektrycznym towarzyszy srebrny kolor (srebrny sznur), system nerwowy posiada pewien niewielki potencjał elektryczny. Tak więc w tym fragmencie Księga Koheleta mówi, że ludzka świadomość sprzęgnięta jest z systemem nerwowym. Myślę, że jest to oczywiste, gdyż wszystko, co widzimy, czujemy, słyszymy, możemy powąchać lub smakować, jest związane z działaniem nerwów.
Nerwy z kolei są mocno powiązane z centrami hormonalnymi. Siedem gruczołów ma wpływ na wielkość naszego ciała, stan emocjonalny i mentalny oraz wszystko inne, co jest z nami związane. Zapoznajmy się bliżej z każdym z tych centrów i jego oddziaływaniem na nasze ciało.

GRUCZOŁY PŁCIOWE. Miejsce związane z reprodukcją ciała fizycznego stanowi jednocześnie podstawowe centrum hormonalne organizmu. Tak jak łączą się protony i neutrony, kiedy tworzą wodór, podstawowy składnik materii, tak połączone ciała męskie i żeńskie tworzą nową postać fizyczną człowieka. Ten ośrodek związany jest z tworzeniem materii. Jak się wkrótce przekonamy, są dwa bieguny tych ośrodków, dolny, związany z materią i górny, wiążący się z energią. Negatywną stroną seksu jest uleganie zmysłowości, natomiast pozytywną dawanie możliwości zejścia duszom na plan ziemski.

Obrazek

LYDEN. Nie ma zbyt wiele informacji na temat tego ośrodka. Cayce mówi, że jest on związany z utrzymaniem, zachowaniem, absorbcją pokarmu. Jest to drugie miejsce wznoszenia się energii.
NADNERCZE. Nadnercze jest gruczołem strachu. Pobudza w nas gwałtowne napięcie, kiedy zagraża nam niebezpieczeństwo. Jak na swoją wielkość, nadnercze pobiera bardzo dużo krwi, toteż jest w stanie natychmiast dostarczyć do krwi dużą ilość wydzielonej substancji. Duże, wojownicze zwierzęta mają szeroką, bardziej rozwiniętą korę nadnercza, podczas gdy małe, nieśmiałe mają ją bardziej wąską. Człowiek ma największy gruczoł. Ten nisko usytuowany ośrodek produkuje hormony strachu, które są najbardziej szkodliwe dla organizmu. Nie jest przypadkiem, że negatywny strach jest związany z dolnymi centrami, podczas gdy uczucia pozytywne: wiara i ufność, z górnymi.
GRASICA. Nazywa się ją gruczołem dzieciństwa, ponieważ jest ściśle związana z rozwojem w tym okresie. Stymuluje wy-twarzanie przeciwciał, które chronią organizm przed chorobami. Wpływa także na rozwój mięśni i rozprowadzenie pokarmu w organizmie. Cayce mówi, że miłość jest jej emocją. Zlokalizowana jest w klatce piersiowej, w miejscu, gdzie zakochani odczuwają czasem „ból serca".
GRUCZOŁ TARCZOWY. W readingu Caycego czytamy, że gruczoł tarczowy jest gruczołem naszej woli. Pokrywa się to z badaniami medycznymi, bowiem naukowcy twierdzą, że gruczoł ten sprawuje kontrolę nad ilością energii pobieranej przez ciało. Hormon tyroksynowy reguluje upływ energii. Od woli człowieka zależy, jak wiele energii zechce użyć do wypełnienia jakiegoś zadania. Gruczoł tarczowy jest swoistym zaworem kierunkowym pomiędzy czterema dolnymi i dwoma górnymi ośrodkami mocy. To wola człowieka decyduje w co zaangażuje on swoją świadomość.
SZYSZYNKA. Renę Descartes, w swojej książce Trait de L'Homme z roku 1662, umieścił duszę człowieka w szyszynce. Co najmniej 2000 lat temu Hindusi stwierdzili: „szyszynka jest siedzibą duszy". Dzisiaj szyszynkę najczęściej określa się jako „trzecie oko". Stało się to jeszcze bardziej fascynujące, od kiedy dowiedzieliśmy się, że komórki szyszynki są niemal identyczne jak komórki siatkówki oka. Może to jest powodem, że w stanie wyższej świadomości widzi się w tym miejscu światło. Dość dawne już badania nad konsystencją mózgu wykazały, że w miejscu szyszynki znajduje się coś całkiem specyficznego, jakiś rodzaj wapiennej soli, nazwano ją „piaskiem mózgu". Szyszynka zwykle zanika w wieku 7 lat. Może to jest powodem tego, co Jezus powiedział: „Jeśli nie staniecie się jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego". Szyszynka jest bramą do najwyższego ośrodka ze wszystkich innych, do przysadki mózgowej, i mieści się na pęku nerwów pomiędzy wzgórzem wzrokowym i przysadką mózgową.
PRZYSADKA MÓZGOWA. Uważa się ją za główny gruczoł, gdyż sprawuje kontrolę nad wszystkimi pozostałymi. Wielkości migdału, przyłączona jest do grupy nerwów zwanych podwzgórzem. Przysadka mózgowa jest tak ważna dla organizmu, że jej usunięcie powoduje śmierć w ciągu kilku dni. Znajduje się wewnątrz czaszki w miejscu zwanym „tureckim siodłem". Zasadniczą funkcją fizyczną przysadki mózgowej jest sterowanie rozwojem płciowym człowieka i kontrolowanie jego wzrostu. Wadliwe działanie powoduje wzrost karła lub giganta.
Ostatnie badania wykazały, że przysadka mózgowa wytwarza naturalny środek znieczulający ból, endorfinę. Zachodni naukowcy stwierdzili, że wytrenowani w medytacji jogini mogą znosić wielki ból fizyczny dzięki wytwarzaniu endorfiny. Możliwe, że jest ona również przyczyną dostrzegania błysku światła przez medytujących.
Przysadka reguluje także zawartość soli w organizmie. Każdy płyn zawiera sól, a jej ilość ma bezpośredni wpływ na przewodność elektryczną. Może to wyjaśniać zjawisko mocy uzdrawiania. Wiemy, że pochodzi ona z wyższego planu, niemniej musi przejawić się także na planie fizycznym. Impuls elektryczny może być jednym z jej przejawów. To tylko niektóre z możliwości działania przysadki mózgowej. Dziesiątki innych hormonów zostało również z niej wydzielonych, a o działaniu jeszcze wielu z nich nic nie wiemy. Ale już na podstawie tego, co wiemy, przekonani jesteśmy o nieograniczonych wręcz możliwościach jej funkcji. W medytacji jest dla nas miejscem Świętym Świętych wewnątrz nas.
W świetle badań tych dwóch wyższych gruczołów ważne staje się poznanie roli mózgu w czasie medytacji. Mózg człowieka porównuje się z delikatnym kwiatem, rozpostartym na smukłej łodyżce. Są trzy sekcje mózgu. Sekcja trzecia odpowiedzialna jest za poruszanie się ciała. Druga sekcja odpowiedzialna jest za analizę zmysłów, takich jak wzrok, słuch itd. Pierwsza sekcja decyduje o dostawach, a to nas szczególnie interesuje.
Encyklopedia ludzkiego ciała opisuje tę sekcję następująco: „Pierwsza działająca jednostka jest usytuowana u podstawy mózgu i zawiera układ siatkowy, śródmózgowie, wzgórze wzrokowe i podwzgórze. Jest to pierwsza strefa, która styka się z impulsami organów zmysłowych oraz informacjami pochodzącymi od czynności metabo¬licznych organizmu. Ta sekcja mózgu reguluje aktywność w korze i podtrzymuje stan uwagi wyższej części mózgu. Dzieje się tak nie przez pojedynczy impuls nerwowy, lecz dzięki falom oddziaływania elektrycznego, które rozprzestrzenione w całej jednostce przechodzą do kory. W podobny sposób jak źródło mocy, które utrzymuje stan napięcia, a usunięte sprawia bezruch lub senność".
Przysadka mózgowa i szyszynka połączone są z podwzgórzem i wzgórzem wzrokowym. W czasie medytacji trzecia sekcja (lub jednostka) jest zamknięta, czyli wyłączona, na skutek siedzenia w bezruchu i spokoju. Podobnie druga sekcja mózgu jest wyłączona przez wyciszenie umysłu, wygaszenie pragnień. Jedyne więc, co aktywnie działa w czasie medytacji to sekcja pierwsza. Czytamy w encyklopedii, że fale energii elektrycznej napływają, wznoszą się z kręgosłupa do wzgórka wzrokowego, szyszynki i przysadki mózgowej. Jest to energia kundalini. Warto wiedzieć, że właściwa medytacja wymaga stłumienia emocji, wyciszenia naszych uczuć, utrudnia nam to wzgórze wzrokowe, które podniecone wytwarza mocny strumień emocji. Wzgórze wzrokowe jest ściśle powiązane z emocjami, mówi też o tym św. Jan w Apokalipsie. Tę mistyczną wiedzę święci i prorocy przekazywali przez tysiące lat, a Jezus miał to na myśli, kiedy powiedział: „królestwo Boże jest wewnątrz". :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz